ნაპოლი
ნაპოლიმ საჩემპიონო სეზონზე 79.7-მილიონიანი მოგება მიიღო. აქამდე საუკეთესო შედეგი 2016-2017 წლების სეზონზე ფიქსირდებოდა, როდესაც კლუბის ბიუჯეტი 66.6 მილიონით შეივსო. იმის შემდეგ "პარტენოპეი" სეზონებს უარყოფითი მაჩვენებლით ხურავდა, ზარალი კი 130 მილიონს შეადგენდა. რაც შეეხება მოთამაშეების გაყიდვას, ამ სეზონზე, კლუბმა 82.6 მილიონი მოიგო.
სახელფასო ზღვარი შეადგენდა 154.6 მილიონს, თუმცა 2020-2021 წლებში ეს ნიშნული 111.3 მილიონამდე შემცირდა. დიდი ნახტომი შეინიშნება სატელევიზიო უფლებების გაყიდვის მხრივ, "აძურის" შემოსავალი 91.3-დან 162.9-მდე გაიზარდა, შემოსავალი სპონსორებისგან კი - 38.7-დან 59.6-მდე. ამ მხრივ, ყველაფერი კარგადაა.
სპონსორებისგან მიღებული შემოსავალი გაიზარდა 38%-ით, მერჩენდაიზინგი/უფლებების გაყიდვა - 154%-ით. კლუბის მთლიანი მოგება, საერთო ჯამში, შეადგენს 117.3 მილიონს, მაგრამ გასათვალისწინებელია UniCredit-ის მიერ გაცემული 50-მილიონიანი სესხი. თუ რაიმე გაუთვალისწინებელი არ მოხდა, აურელიო დე ლაურენტისის კლუბი 2023-24 წლების შუალედს დადებითი ბალანსით დაასრულებს, 48 მილიონი წინა ზაფხულიდან უკვე გამომუშავებულია.
ნაპოლიმ საჩემპიონო სეზონზე 79.7-მილიონიანი მოგება მიიღო. აქამდე საუკეთესო შედეგი 2016-2017 წლების სეზონზე ფიქსირდებოდა, როდესაც კლუბის ბიუჯეტი 66.6 მილიონით შეივსო. იმის შემდეგ "პარტენოპეი" სეზონებს უარყოფითი მაჩვენებლით ხურავდა, ზარალი კი 130 მილიონს შეადგენდა. რაც შეეხება მოთამაშეების გაყიდვას, ამ სეზონზე, კლუბმა 82.6 მილიონი მოიგო.
სახელფასო ზღვარი შეადგენდა 154.6 მილიონს, თუმცა 2020-2021 წლებში ეს ნიშნული 111.3 მილიონამდე შემცირდა. დიდი ნახტომი შეინიშნება სატელევიზიო უფლებების გაყიდვის მხრივ, "აძურის" შემოსავალი 91.3-დან 162.9-მდე გაიზარდა, შემოსავალი სპონსორებისგან კი - 38.7-დან 59.6-მდე. ამ მხრივ, ყველაფერი კარგადაა.
სპონსორებისგან მიღებული შემოსავალი გაიზარდა 38%-ით, მერჩენდაიზინგი/უფლებების გაყიდვა - 154%-ით. კლუბის მთლიანი მოგება, საერთო ჯამში, შეადგენს 117.3 მილიონს, მაგრამ გასათვალისწინებელია UniCredit-ის მიერ გაცემული 50-მილიონიანი სესხი. თუ რაიმე გაუთვალისწინებელი არ მოხდა, აურელიო დე ლაურენტისის კლუბი 2023-24 წლების შუალედს დადებითი ბალანსით დაასრულებს, 48 მილიონი წინა ზაფხულიდან უკვე გამომუშავებულია.
ინტერი
ინტერის შემოსავლებისა და ხარჯების დინამიკა უმჯობესდება. 2020-2021 წლებში არსებული ზარალი რეკორდული იყო და ის 245.6 მილიონს შეადგენდა. ერთი წლის შემდეგ, ეს რიცხვი შემცირდა 140.1 მილიონამდე, 2023 წლისთვის კი - 85.4 მილიონამდე. გასულ სეზონზე კლუბს კარგი შემოსავალი მოუტანა სტადიონმაც (ზრდა 37.7 მილიონიდან 79-მდე), რომელიც "კალჩოში" თუ ევროთასებზე, მუდამ სავსე იყო.
სატელევიზიო უფლებების გაყიდვით მიღებული შემოსავალი ასეთია - 155.8 მილიონიდან 196.5-მდე. ამ ყველაფერმა გადაფარა ის სასპონსორო ზარალი, რომელიც მილანელებს DigitalBits-თან პრობლემების გამო ჰქონდათ. ამის გარდა, კლუბის მენეჯმენტმა დაწია სახელფასო ზღვარი ( 248.4-დან 226.9-მდე). სხვა შემცირებული ხარჯები ასე გამოიყურება: 101.1 მილიონიდან 89.9 მილიონამდე.
2023 წლის 30 ივნისის მდგომარეობით, სუფთა ფინანსური დავალიანება შეადგენდა 437 მილიონს. აქ იგულისხმება აქციონერული სესხები და კრედიტებიც, რომელთა დაფარვა ჯანგის ოჯახს ამ წლის მაისის ბოლომდე უწევს. დარჩენილია 350 მილიონი და როგორც ირკვევა, მხარეები რეფინანსირების საკითხს განიხილავენ.
ინტერის შემოსავლებისა და ხარჯების დინამიკა უმჯობესდება. 2020-2021 წლებში არსებული ზარალი რეკორდული იყო და ის 245.6 მილიონს შეადგენდა. ერთი წლის შემდეგ, ეს რიცხვი შემცირდა 140.1 მილიონამდე, 2023 წლისთვის კი - 85.4 მილიონამდე. გასულ სეზონზე კლუბს კარგი შემოსავალი მოუტანა სტადიონმაც (ზრდა 37.7 მილიონიდან 79-მდე), რომელიც "კალჩოში" თუ ევროთასებზე, მუდამ სავსე იყო.
სატელევიზიო უფლებების გაყიდვით მიღებული შემოსავალი ასეთია - 155.8 მილიონიდან 196.5-მდე. ამ ყველაფერმა გადაფარა ის სასპონსორო ზარალი, რომელიც მილანელებს DigitalBits-თან პრობლემების გამო ჰქონდათ. ამის გარდა, კლუბის მენეჯმენტმა დაწია სახელფასო ზღვარი ( 248.4-დან 226.9-მდე). სხვა შემცირებული ხარჯები ასე გამოიყურება: 101.1 მილიონიდან 89.9 მილიონამდე.
2023 წლის 30 ივნისის მდგომარეობით, სუფთა ფინანსური დავალიანება შეადგენდა 437 მილიონს. აქ იგულისხმება აქციონერული სესხები და კრედიტებიც, რომელთა დაფარვა ჯანგის ოჯახს ამ წლის მაისის ბოლომდე უწევს. დარჩენილია 350 მილიონი და როგორც ირკვევა, მხარეები რეფინანსირების საკითხს განიხილავენ.
იუვენტუსი
ამჟამინდელი ზარალი - 123.7 მილიონი. იუვენტუსი 2021-2022 წლებში ცდილობდა ახალი კაპიტალის მოზიდვას და საბოლოოდ ყველაფერი წარმატებით დასრულდა, საქმეში ჩაშვებული 200 მილიონით. აქციონერმა Exor-მა 127 მილიონის სახით თავისი წილი ავანსი უკვე გადაიხადა. ეს არის მე-3 რეკაპიტალიზაცია 2019 წლის შემდეგ, ჯამში კი 900 მილიონია.
კლუბმა უკანასკნელი ხუთი წელი დახურა 722-მილიონიანი ზარალით, რის შემდეგაც ახალმა მენეჯმენტმა მოიფიქრა მორიგი ფინანსური გეგმა - სახელფასო ზღვარის შემცირება 2022-23 წლებში, რაც 78-მილიონიანი მოგებით გამოიხატა. ეს ტენდენცია ახლაც გრძელდება. 2023 წლის 30 სექტემბრის მდგომარეობით, სუფთა ფინანსური დავალიანება 397 მილიონია, ტურინელები თავის გეგმას ეტაპობრივად მიყვებიან.
ამჟამინდელი ზარალი - 123.7 მილიონი. იუვენტუსი 2021-2022 წლებში ცდილობდა ახალი კაპიტალის მოზიდვას და საბოლოოდ ყველაფერი წარმატებით დასრულდა, საქმეში ჩაშვებული 200 მილიონით. აქციონერმა Exor-მა 127 მილიონის სახით თავისი წილი ავანსი უკვე გადაიხადა. ეს არის მე-3 რეკაპიტალიზაცია 2019 წლის შემდეგ, ჯამში კი 900 მილიონია.
კლუბმა უკანასკნელი ხუთი წელი დახურა 722-მილიონიანი ზარალით, რის შემდეგაც ახალმა მენეჯმენტმა მოიფიქრა მორიგი ფინანსური გეგმა - სახელფასო ზღვარის შემცირება 2022-23 წლებში, რაც 78-მილიონიანი მოგებით გამოიხატა. ეს ტენდენცია ახლაც გრძელდება. 2023 წლის 30 სექტემბრის მდგომარეობით, სუფთა ფინანსური დავალიანება 397 მილიონია, ტურინელები თავის გეგმას ეტაპობრივად მიყვებიან.
მილანი
მილანი ფინანსურ აღმასვლას დაუბრუნდა. კლუბის ფინანსური კრიზისი 2006 წელს დაიწყო, როდესაც იტალიურმა გუნდმა ანდრეი შევჩენკო ლონდონის ჩელსიში გაყიდა. "როსონერის" სათავეშია RedBird-ი, რომელიც Elliott Investment Management-ის საქმეს აგრძელებს. აღსანიშნავია ისიც, რომ სანდრო ტონალის ნიუკასლში ტრანსფერმა კლუბს 38.5 მილიონი მოგება მოუტანა.
"შავ-წითლების" ფინანსური მოგება წლიდან წლამდე იზრდება, 2022-2023 წლებისთვის ეს მაჩვენებელი 127.3 მილიონს უდრიდა. ერთადერთი პრობლემა Elliott-ის მიერ აღებული 500-მილიონიანი სესხია, რომლის დასაფარად კარდინალეს ფონდი ახალ პარტნიორებს ეძებს.
მილანი ფინანსურ აღმასვლას დაუბრუნდა. კლუბის ფინანსური კრიზისი 2006 წელს დაიწყო, როდესაც იტალიურმა გუნდმა ანდრეი შევჩენკო ლონდონის ჩელსიში გაყიდა. "როსონერის" სათავეშია RedBird-ი, რომელიც Elliott Investment Management-ის საქმეს აგრძელებს. აღსანიშნავია ისიც, რომ სანდრო ტონალის ნიუკასლში ტრანსფერმა კლუბს 38.5 მილიონი მოგება მოუტანა.
"შავ-წითლების" ფინანსური მოგება წლიდან წლამდე იზრდება, 2022-2023 წლებისთვის ეს მაჩვენებელი 127.3 მილიონს უდრიდა. ერთადერთი პრობლემა Elliott-ის მიერ აღებული 500-მილიონიანი სესხია, რომლის დასაფარად კარდინალეს ფონდი ახალ პარტნიორებს ეძებს.
რომა
რომას ფინანსური მდგომარეობა სავალალო 2021-2022 წლების სეზონის შემდეგ გაუმჯობესდა. აღნიშნულ პერიოდში ზარალი 219.3 მილიონს შეადგენდა. იმის შემდეგ დავალიანება 102.7 მილიონამდე დაიყვანეს. The Friedkin Group-ი კვლავ კლუბის გვერდშია, მხოლოდ გასულ სეზონზე 232.5 მილიონის ინვესტიცია ჩადეს.
2020-2023 წლებში, ამერიკულმა კომპანიამ "ჯალოროსიში", საერთო ჯამში, 621.8-მილიონიანი კაპიტალი ჩადო. სტადიონიდან შემოსული მოგება 25.5 მილიონიდან გაიზარდა 49.2 მილიონამდე, კიდევ 10 მილიონი რეკლამებიდან შემოვიდა. სატრანსფერო ბაზრიდან მიღებული მოგება 40 მილიონს შეადგენს, სახელფასო ზღვარის შემცირებით მიღებული მოგება კი - 30 მილიონს.
ისევე როგორც სხვა იტალიურ კლუბებში, კრედიტის საკითხი "მგლებშიც" პრობლემურია. ყველა სესხის გათვალისწინებით, კლუბის დავალიანება შეადგენს 448 მილიონს, მაგრამ კრედიტებს თუ არ ჩავთვლით, ზარალი 130 მილიონს უდრის. აღნიშნული სტატისტიკა 2023 წლის 30 ივნისის მონაცემებს ეფუძნება.
Marco Iaria © RCS MEDIAGROUP
რომას ფინანსური მდგომარეობა სავალალო 2021-2022 წლების სეზონის შემდეგ გაუმჯობესდა. აღნიშნულ პერიოდში ზარალი 219.3 მილიონს შეადგენდა. იმის შემდეგ დავალიანება 102.7 მილიონამდე დაიყვანეს. The Friedkin Group-ი კვლავ კლუბის გვერდშია, მხოლოდ გასულ სეზონზე 232.5 მილიონის ინვესტიცია ჩადეს.
2020-2023 წლებში, ამერიკულმა კომპანიამ "ჯალოროსიში", საერთო ჯამში, 621.8-მილიონიანი კაპიტალი ჩადო. სტადიონიდან შემოსული მოგება 25.5 მილიონიდან გაიზარდა 49.2 მილიონამდე, კიდევ 10 მილიონი რეკლამებიდან შემოვიდა. სატრანსფერო ბაზრიდან მიღებული მოგება 40 მილიონს შეადგენს, სახელფასო ზღვარის შემცირებით მიღებული მოგება კი - 30 მილიონს.
ისევე როგორც სხვა იტალიურ კლუბებში, კრედიტის საკითხი "მგლებშიც" პრობლემურია. ყველა სესხის გათვალისწინებით, კლუბის დავალიანება შეადგენს 448 მილიონს, მაგრამ კრედიტებს თუ არ ჩავთვლით, ზარალი 130 მილიონს უდრის. აღნიშნული სტატისტიკა 2023 წლის 30 ივნისის მონაცემებს ეფუძნება.
Marco Iaria © RCS MEDIAGROUP









